Petrohrad 4 - Carskoe Selo a Peterhof
K najväčším skvostom Petrohradu, či skôr jeho blízkeho okolia patria paláce Peterhof a Carskoje selo.
Carskoje Selo je bývalá letná rezidencia ruských cárov.
Ide o architektonicko-parkový komplex palácov, parkovej architektúry, jazier, sôch a iných pamätihodností. Nachádza sa 25 kilometrov južne od Petrohradu. Dostanete sa tam metrom (stanica Moskovskaja) a odtiaľ autobusom č.342 a 545.
Na tomto mieste mi nedá nespomenúť fungovanie mestskej hromadnej dopravy v Petrohrade. Na to, že linky metra jazdia v špičke husto za sebou sme väčšinou zvyknutí aj z iných miest, ale v Petrohrade jazdia v minútových intervaloch až má človek obavy, či to nie je na úkor bezpečnosti a či jedna súprava nemôže v prípade nejakých problémov naraziť do druhej. Intervaly autobusovej dopravy si netrúfam odhadnúť. Dosť sme sa počas nášho pobytu nacestovali, ale nepamätám si, že by sme na autobus čakali dlhšie ako minútu. Väčšinou to dopadlo tak, že sotva sme prišli na zastávku, prišiel aj autobus. No a potom ten systém maršrutiek – to je skvelý vynález a je škoda, že sa pred pár rokmi, keď to ktosi skúšal aj v Bratislave, neujal. Mikrobus má svoju stálu linku, ale kdekoľvek možno na neho mávnuť a nastúpiť a kdekoľvek požiadať aj o zastavenie. Nestalo sa ani raz, že by šofér niekomu ubzikol pred nosom ako sa to deje v našich končinách. No proste Bratislavský dopravný podnik sa má čo učiť.
Carskoje selo do dnešnej podoby na želanie cárovnej Kataríny I. vybudoval taliansky architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli, ktorý je aj autorom Zimného paláca. Medzi najznámejšie miestnosti v paláci v Carskom sele patrí Jantárová komnata, ktorú imperátorovi Petrovi I. venoval pruský kráľ Fridrich Wilhelm I. Počas nemeckej okupácie ju nacistické vojská demontovali a odviezli do Nemecka. Odvtedy sa o nej nič nevie. V roku 2003 bola vystavená verná kópia Jantárovej komnaty, ktorú môžu turisti obdivovať i v súčasnosti a neostáva iné, než dodať, že je skutočne úžasná!
Fotografiu, žiaľ, nemám – nesmie sa tam fotiť.
Pre mňa však v oboch palácových komplexoch v Carskom Sele i v Peterhofe boli najpozoruhodnejšie v úzadí umiestnené výstavky fotografií, dokumentujúce v akom katastrofálnom stave sa oba komplexy nachádzali po nemeckom bombardovaní a 900-dňovom obliehaní Leningradu. Je až neuveriteľné, že sa z tohto stavu oba paláce podarilo obnoviť do dnešnej podoby.
Peterhof je bývalá honosná rezidencia ruských imperátorov na brehu Fínskeho zálivu známa pre svoj najobdivovanejší objekt - Veľkú kaskádu tvorenú 64 fontánami, tromi vodopádmi a 225 sochami. Celému komplexu sa dnes právom hovorí ruské Versailles. Rezidencia sa začala budovať za Petra I. v roku 1709, ktorý v tom čase, po víťaznej vojne nad Švédmi získal prístup k Baltskému moru a začal budovať novú metropolu Ruského impéria. K Peterhofu ležiacemu vlastne už na teritóriu mesta Puškin sa dostanete metrom (stanica Avtovo) a odtiaľ autobusmi č. 200, 210, 224, 300 a 424.
ešte stále bez vody...
My sme sem dorazili hneď po otvorení celého komplexu (otvárajú o 10,30) a tak sme Veľkú kaskádu zažili spočiatku bez vody, ale náhodou sme sa stali aj svedkami spustenia fontán, ktoré je skutočne veľkolepé. Celé to mal na starosti zriadenec oblečený v maskáčovom oblečení, ktorý sa pred jedenástou zjavil pri fontánach s velikánskym kovovým kľúčom. Vedomý si svojej dôležitosti neustále nervózne kontrolujúc hodinky presne o jedenástej kľúčom spustil všetky tie ohromujúce vodné hračky. Celé to sprevádzala skvostná pompézna hudba, ktorú už v ďalšom priebehu dňa viac počuť nemôžete. Je to skutočne úchvatný zážitok, z ktorého vám až prechádzajú zimomriavky po tele! Samozrejme, pokiaľ vám dojmy z tohto výnimočného momentu opäť nenarúšajú ázijskí fotomaniaci (písal som o nich TU), ktorí si čosi podobné vychutnať ani trochu nevedia a zaujímajú ich len veľkosériové selfíčka v tých najčudesnejších pózach.