Petrohrad 6 - Ešte zopár fotokuriozitiek z Petrohradu
Na záver mojej série článkov o Petrohrade ešte zopár fotokuriozitiek. I keď tá prvá vlastne nie je v Petrohradu, ale z našej prestupnej stanice Rigy.
Videli ste už kostlivca za volantom? V Rige sa vám to môže podariť:
Žiaľ, už som si nezapamätal, ktorý most to bol (v Petrohrade je podľa jedného zdroja 500, podľa iného 800 mostov!). Jeho zábradlia boli také obťažkané „zámkami lásky“ až to vyvolávalo otázku, či nedošlo k prekročeniu dimenzovanej nosnosti mosta:
V Múzeu Arktídy a Antarktíde na Maratovej ulici sú okrem množstva iných zaujímavých vecí dokumentujúcich neuveriteľne bohatú a pritom nie veľmi známu ruskú účasť vo výskume polárnych oblastí vystavené aj chirurgické nástroje, ktorými si sám sebe dňa 30. apríla 1961 na polárnej stanici Novolazarevskaja v Antarktíde chirurg L. I. Rogozov vyoperoval zapálené slepé črevo:
Elektrické polárnické rukavice z Múzea Arktídy a Antarktídy. Prieskumný rádius polárnika vyzbrojeného týmito rukavicami je dĺžka elektrického kábla zastrčeného do zástrčky. A otázka bezpečnosti rukavíc? Asi porovnateľná s elektrickým kreslom...
Na tejto fotografii sú verejné záchody nezvyčajného druhu umiestnené v objekte Petropavlovskej pevnosti:
Tento typ verejného WC sa dal nájsť aj na ďalších miestach Petrohradu. Možno to vyzerá trochu komicky, ale ak máte na krajíčku a naskytne sa vám takáto príležitosť – nepohrdnete ponukou. Nehovoriac o tom, že množstvo kultivovanejších verejných záchodov umiestnených po celom Petrohrade je udivujúce! Doslova sa dá povedať, že v Petrohrade je radosť urinovať. A túto vetu pokojne potvrdí aj pokročilý prostatik. S Bratislavou, v ktorej máme tuším 4 (slovom štyri!) funkčné verejné WC sa to nedá ani trochu porovnať!
Nálepka s návodom na správny postup vo verejnom WC:
Aj ona môže vyznievať na prvý pohľad komicky, ale Rusko zahŕňa aj rozsiahle oblasti, kde kultúrne tradície velia vykonávať potrebu tureckým spôsobom, ktorý je mimochodom podľa názoru odborníkov zdravší. Takže upozornenie pre pricestovavších, turecky praktikujúcich je možno predsa len na mieste.
Ďalšie upozornenie, ako sa nesprávať, pre zmenu, v blízkosti kanónov:
Posledná fotka vlastne ani nie je kuriózna, čudnou sa môže stať len pre toho, kto neovláda ani len základy ruštiny/azbuky (ovládačov nás je stále menej) a z neznalosti by si text preložil nasledovne: Sláva moriakom a podvodníkom...:
Ide o pamätník v Kronštadte - opevnenom prístavnom meste na ostrove Kotlin vo Fínskom zálive 30 km západne od Petrohradu - venovaný námorníkom ponorkovej baltickej flotily brániacim počas Veľkej vlasteneckej vojny nepriateľovi dostať sa do Leninovho mesta (Leningradu)